سامانه جامعه روابط عمومی نوین ایران سامانه جامعه روابط عمومی نوین ایران

روایتی نمایشی از «اتاق آبی» سهراب سپهری

«اتاق آبی» نام نمایشنامه‌ای است که در چهاردهمین هفته از دوره جدید جلسات نمایشنامه‌خوانی «عصری با نمایش» روخوانی می‌شود.

به گزارش روابط  عمومی نوین ایران- این نمایشنامه نوشته یونس لطفی و کار احسان فکاء است که روزهای پنجشنبه و جمعه 15 و 16 آذر ماه در خانه نمایش «مهرگان» نمایشنامه‌خوانی می‌شود.

نمایشنامه «اتاق آبی» همان گونه که از نامش بر می‌آید، درباره زندگی سهراب سپهری شاعر و نقاش معاصر است و گروه اجرایی در خلاصه داستان متن خود ، بخشی از کتاب را آورده‌اند: «دویدم تا اتاق سر حوضخانه در آن طرف باغ ، عموی کوچک را صدا کردم ، تفنگ دولول سر پر خود را برداشت و با من تا سر طویله دوید ، مارها را دیدیم ، عمویم نشانه رفت ، عمویم معنی دو مار به هم پیچیده را بلد نبود ، نه از اساطیر خبر داشت و نه تاریخ ادیان خوانده بود ، در چاردیواری خانه ما لفظ Ahimsa یا معادل آن بر زبان نرفته بود ، قوس قزح کودکی من در بیرحمی فضای خانه ما آب می‌شد ، عمویم نمی‌دانست که برخورد با دو کبرای به هم آمیخته برای هندوی جنوب چه معنی بلندی دارد ، تا ببیند خود را کنار می‌کشد ، دست‌ها را به هم می‌پیوندد، زانو می‌زند و دعایی می‌خواند.عمویم به این حرف‌ها کاری نداشت ، با تفنگ ساچمه‌ای خود نشانه رفت ، سر یکی از مارها از تن جدا شد ، مار دیگری سوا شد و پا به فرار گذاشت و از در سر طویله به صحرا گریخت. Tiresias با عصای خود دو مار به هم خفته را کوفت و خود به زن بدل شد ، عمویم نشد..»

«اتاق آبی» که به نثر نگاشته شده، بخشی از خاطرات کودکی سهراب سپهری است و نیز نظرات این شاعر و نقاش معاصر را درباره هنر در بر می‌گیرد.

نمایشنامه «اتاق آبی» به نویسندگی یونس لطفی و کارگردانی احسان فکا روخوانی می‌شود و میثم رازفر تنها راوی آن است. همچنین مهدیار پیرزاده در بخش مدیا گروه اجرایی این برنامه را همراهی می‌کند.

این نمایشنامه که مدت زمان روخوانی آن 45 دقیقه است، ساعت 15 روزهای پنجشنبه و جمعه15  و 16 آذرماه در خانه نمایش «مهرگان» به نشانی خیابان انقلاب، نرسیده به پل کالج، خیابان خارک، بن بست اول، نمایشنامه‌خوانی می‌شود.

ناظرزاده کرمانی: تئاتر آکادمیک نیاز به تحرک بیشتری نیاز دارد

افتتاحیۀ نمایش «سنگر دوست‌داشتنی» نوشتۀ «جی. آر ویلار» نویسنده معاصر پرتغالی با کارگردانی و دراماتورژی مسلم آئینی شب گذشته 12 آذرماه با حضور پروفسور فرهاد ناظرزاده کرمانی در تالار ناصرخسرو دانشگاه تهران برگزار شد. در افتتاحیه این نمایش جمعی از خبرنگاران و عکاسان رسانه‌ها نیز حضور داشتند.

فرهاد ناظر زاده کرمانی که همزمان با سالروز تولدش در اجرای افتتاحیه این نمایش شرکت کرده بود، طی سخنانی کوتاه در خصوص این نمایش گفت: مسلم آئینی با اجرای این نمایش پیش از هر چیز یک مجهول را  از تئاتر ایران برداشته است.  ما ایرانی‌ها با ادبیات نمایشی اسپانیا از جمله با آثار نمایشنامه نویسان شاخصی چون فدریکو گارسیا لورکا آشنایی داشته‌ایم، اما در مقابل ادبیات نمایشی کشور پرتغال برایمان چندان آشنا نیست؛ در حالی که هر دو این کشورها در شبه جزیره « ایبریا» قرار دارند و زمینه های فرهنگی مشترکی دارند. واقعیت این است که در کشور ما تا کنون کمتر به نویسندگان و آثار نمایشی پرتغالی‌ها پرداخته شده و مراوداتی را هم در حوزه هنرهای نمایشی میان ایران و پرتغال شاهد نبوده‌ایم؛ به طوری که حتی در رویدادی چون جشن هنر که در دهه‌های پیش برگزار می‌شد، حضور هنرمندان تئاتر این کشور را به خاطر نمی‌آوریم.

این مدرس پیشکسوت تئاتر کشور همچنین در خصوص مسائلی که در نمایش « سنگر دوست داشتنی» مطرح می‌شود، بیان کرد: درونمایۀ جنگ که در این نمایش محوریت دارد برای ما ایرانی‌ها مسئله ای آشنا است. سنگر به عنوان یک عنصر نمادین که خشونت و هولناکی جنگ را در خود جای می‌دهد، محملی است که بار دراماتیک قدرتمندی دارد و نویسنده و کارگردان این نمایش نیز توانسته‌اند در فضاسازی سنگری در میدان جنگ موفق عمل کنند.

ناظرزاده کرمانی در بخش پایانی سخنانش در افتتاحیه نمایش « سنگر دوست‌داشتنی» نیز تصریح کرد: معتقدم  فعالان دانشگاهی  ما باید حضور پررنگ تری در تئاتر کشور داشته باشند؛ چرا که در غیاب طربخانه‌ها بخشی از تئاتر ما به سمت طربخانه‌ای شدن در حرکت است. به این ترتیب در فضای این روزهای تئاتر کشور نیاز به گفتمانی جدی‌تر و عمیق‌تر نیاز داریم که از طریق آثار نمایشی اندیشه‌محور می‌تواند حاصل شود. نمایش « سنگر دوست‌داشتنی» یکی از این دست نمایش‌ها است و شخصاً همینجا مسلم آئینی کارگردان این نمایش را که هویت تئاتر آکادمیک و دانشگاهی دارد، به اجرای یک رپرتوار نمایشی بر پایۀ آثار نمایشی اندیشه‌محور تشویق می‌کنم.

در بخش پایانی مراسم افتتاحیه این نمایش نیز طی مراسمی صمیمانه هفتاد سالگی فرهاد ناظر زاده کرمانی گرامی داشته شد.

«سنگر دوست‌داشتنی» تا 27 آذر ماه ساعت 15 : 18 هر روز در تالار ناصرخسرو دانشگاه تهران واقع در خیابان 16 آذر، جنب تالار مولوی روی صحنه خواهد بود.