سامانه جامعه روابط عمومی نوین ایران سامانه جامعه روابط عمومی نوین ایران

«رویای کویر» رویایی‌ترین اقامتگاه حاشیه کویر

تاریخچه اقامتگاه

اقامتگاه بوم‌گردی رویای کویر در بافت روستای زیبا و تاریخی بیابانک و در کنار قلعه خندق قرار دارد.

فضای داخلی اقامتگاه متشکل از چهار اتاق است که دو اتاق در سمت جنوب (زمستان نشین) و دو اتاق در سمت شمال (تابستان نشین) در حیاط مرکزی بصورت قرینه قرار گرفته‌اند و هر دو سمت دارای ایوان است. افزون بر اتاق‌ها مطبخ، آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی مجزا نیز در این فضا قرار دارند.

نمای فضای داخلی بصورت کاملا سنتی و با چیدمان ایده‌آل، برگرفته از معماری روستا اجرا گردیده است.

از دیگر ویژگی‌های این مجموعه آرامش روستایی با هوایی پاک، به دور از هیاهوی شهری و آسمانی پر از ستاره و شب‌های رویایی و زیبای کویر را می‌توان نام برد.

خدمات قابل ارائه این اقامتگاه در داخل و اطراف روستا شامل تورهای کویر‌نوردی، شتر سواری، بازدید از قلعه‌ها و آثار تاریخی، بازدید از تندیس سنگی عقاب (همای سعادت)، غارهای طبیعی نمکی و مارنی، ناودان‌های نمکی و آبرفت‌های نمکی است.

 

 

 

 

«رویای کویر» رویایی‌ترین اقامتگاه حاشیه کویر 

روستای کهن بیابانک به دلیل قرارگیری برسر راه مهم تجاری ابریشم و واقع بودن در حاشیه کویر استان سمنان با قدمتی بیش از 4000 سال و با بافتی متراکم و مصالح خشت و گل که بر روی خانه‌های دست کند بنا گردیده‌اند، همچون نگینی در حاشیه کویر کشور می‌درخشد. راه‌آهن سراسری تهران _ مشهد از بیابانک عبور می‌کند. بیابانک زادگاه شیخ ابوالمکارم رکن الدین علاالدوله احمدابن محمدابن احمد بیابانکی ملقب به شیخ علاالدوله بیابانکی سمنانی، عارف، شاعر و نویسنده قرن هفتم هجری و وزیر دربار ایلخانیان می‌باشد.

آثار تاریخی و معماری مهمی همچون آب انبار، یخچال (یخدان)، قلعه، تکیه، مسجد، خانه‌های با ارزش، امام‌زاده، ساباط‌های متعدد و… در بافت روستا وجود دارد.

آنچه در ذیل می‌خوانید مصاحبه ماهنامه دیدگاه هنر با محمدهادی ایزدفر مدیر اقامتگاه بوم‌گردی رویای کویر است:

 

1- ابتدا خودتان را معرفی کنید؟ چند سال است که مدیر رویای کویر هستید و با چه هزینه‌ای کار را شروع کرید؟

کارشناسی مدیریت صنعتی و کارشناسی معماری و بازنشسته بنیاد مسکن استان سمنان هستم. در حال حاضر مدیر عامل NGO (انجمن حامیان و دوستداران توسعه پایدار بیابانک) و مدیر اقامتگاه بوم گردی رویای کویر.

سه سال پیش اقدام به بازسازی و مرمت این بنا کردم ‌و حدود ۲ سال به طول انجامید. از بهمن ماه سال گذشته این اقامتگاه فعالیت رسمی خود را آغاز کرده است. بازسازی و مرمت این بنا ۱۵۰میلیون و برای تجهیزات آن ۵۰ میلیون تومان هزینه شد.

2- ایده ایجاد اقامتگاه با شما بود؟

بله ایده این کار ‌و ایجاد اقامتگاه بوم‌گردی با من بوده و طرح مرمت آن نیز با نظارت میراث فرهنگی شهرستان سرخه و استان سمنان شکل گرفت.

3- از اقامتگاه بوم گردی رویای کویر برایمان بگویید؟ نام اقامتگاه از کجا شکل گرفت؟

با توجه به قدمت زیاد روستای بیابانک و‌ داشتن آثار تاریخی و معماری زیاد و منحصر بفرد و فوق‌العاده زیبا، زنده کردن روستای تاریخی بیابانک و معرفی آن به جهانیان یکی از آرزوهای من بود. تا اینکه در سال‌های اخیر که نگاه دولت به سمت گردشگری کشیده شد فرصت را غنیمت شمردم و این خانه تاریخی را انتخاب کردم. چون همیشه در ذهنم، ایجاد یک خانه رویایی در روستای حاشیه کویری بیابانک بود همین باعث انتخاب نام «رویای کویر» برای این اقامتگاه زیبا گردید.

شعار همیشگی من در مورد اقامتگاه این است: اقامتگاه بوم گردی«رویای کویر» رویایی‌ترین اقامتگاه حاشیه کویر.

 

4- میزبان چه تعداد مهمان در طول سال هستید؟

با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از بهره برداری این اقامتگاه نمی‌گذرد، برای تعیین میانگین آمار تعداد مهمانان اقامتگاه زود بنظر می‌رسد؛ ولی می‌توان پذیرش حداقل ۱۵۰ مهمان را در سال‌های نخست پیش بینی کرد که به مرور این آمار به چند برابر خواهدرسید.

5- چه ماه هایی در سال بیشترین مهمان را در اقامتگاه داشتید؟

ایام تعطیلات نوروز و ماه شهریور بیشترین آمار پذیرش مهمان است، بخاطر نزدیکی روستای تاریخی بیابانک به تهران، تعطیلات آخر هفته فصل‌های بهار، تابستان و پاییز نیز افتخار میزبانی مهمانان زیادی را داریم.

6- تعریف شما از بوم گردی چیست؟ جایگاه بوم‌گردی در ایران را چطور می‌بینید؟

بوم‌گردی یک نوع گردشگری توام با زندگی حداقل یک روزه بوم‌گرد با میزبان به منظور آشنایی با فرهنگ، زبان، آیین‌های شادی ‌و مذهبی، دین، غذا، لباس، موسیقی، نوع زندگی و تمدن اهالی منطقه مورد انتخاب بوم‌گرد است.

با توجه به افزایش نرخ‌ها بخصوص نرخ هتل‌ها وغذاها، استقبال مردم به سمت بوم گردی بیشتر شده و با مراجعه گردشگران به اقامتگاه‌های بوم گردی واقع در نقاط شهری و روستایی بویژه مناطق بکر روستایی علاقه گردشگران به این نوع گردشگری در حال فزونی ست.

7- برای پیشترفت کارتان چه برنامه‌هایی در نظر دارید؟ در این راه کسی شما را راهنمایی می‌کند؟

با روی باز و چهره‌ای گشاده از مهمان‌ها استقبال و پذیرایی می‌کنم، در بازدید از روستا و اطراف آن که پر از آثار ‌با ارزش تاریخی و معماری و تپه‌های تاریخی و قنوات می‌باشد راهنمای خوبی هستم و با بازگو کردن مطالب علمی توضیحات لازم را ارایه می‌دهم، ارتباط خوبی با مسئولین استانی و سازمان‌های مرتبط با گردشگری و موسسات غیردولتی دارم و با دعوت آنان به اقامتگاه زمینه معرفی اقامتگاه را فراهم می‌کنم. از راهنمایی دوستان و‌ مهمانانی که به اقامتگاه می‌آیند استفاده می‌کنم.

8- از چه طریق کار تبلیغات اقامتگاه را انجام می‌دهید؟

استفاده از فضای مجازی، معرفی از طریق آژانس‌های گردشگری، معرفی از طریق تور لیدر‌ها، شرکت در نمایشگاه‌های مختلف، معرفی از طریق مستند سازها

9- از چهره‌های سرشناس چه افرادی به بازدید اقامتگاه آمدند؟

سفیر سابق کره جنوبی با هیات همراه ، وزیر محترم کشور به همراه خانواده بصورت غیر رسمی، جواد قارایی مستند ساز ایرانگردی، سیدمهدی حسینی استاد آشپزی ‌و استاد غذای ایران ‌و تهیه کننده مستند «بیابوم».

10- با توجه به سابقه شما در این شغل از چالش کار در بوم گردی بگویید؟

فقدان اتحادیه صنفی‌ در این شغل و نداشتن پشتیبان.

 

11- افرادی که تصمیم به ایجاد بوم‌گردی دارند باید از کجا شروع کنند و چه اطلاعاتی باید کسب کنند و تقریبا برای این کار چقدر بودجه نیاز است؟

ابتدا بایدیک خانه قدیمی در شهر یا روستا خریداری نموده و یا اجاره کنند و یا اگر خانه پدری‌ای دارند که قابلیت مرمت را دارد به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مربوطه معرفی نمایند تا مورد بازدید کارشناسان میراث فرهنگی قرار بگیرد. اعتبارموردنیاز جهت این کار در یک‌ ساختمان‌ متوسط‌ با تجهیزات کامل اقامتگاه حدود ۲۵۰میلیون تومان است.

12- چه تعداد توریست مهمان شما هستند و از کجا با بوم‌گردی شما آشنا شدند؟

بطور متوسط در سال ۳۰۰ گردشگر و توریست مهمان ما خواهند بود. اغلب مهمانان از طریق پیچ من در فضای مجازی و تعداد نسبتا زیادی نیز از طریق آژانس‌های گردشگری معرفی می‌شوند.