سامانه جامعه روابط عمومی نوین ایران سامانه جامعه روابط عمومی نوین ایران

میراث ماندگار فرهنگ و هنر.

به گزارش روابط عمومی نوین ایران- مسعود کوثری مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی است. او متولد 1343 در شهر مشهد و به شدت اهل کتاب خواندن است و به قول خودش جز این کار، کار دیگری بلد نیست. دفتر کارش تا چشم کار می‌کند کتاب است و همین موضوع باعث موفقیتش در انتشارات و تدریس است.

 

گفت و گویمان را با توضیح از انتشارات علمی و فرهنگی شروع کنیم

انتشارات علمی و فرهنگی حدود 64 سال سابقه دارد. دوران قبل از انقلاب کتاب‌هایی که توسط انتشارات فرانکلین و بنگاه ترجمه منتشر شده یک مسیر و کتاب‌هایی که بعد از انقلاب سفارش، نوشته و ترجمه شده یک آهنگ و مسیر خاصی داشتند. کتاب‌های قبل و بعد از انقلاب هرکدام شهرت به سزایی داشتند بویژه کتاب تاریخ تمدن اثر ویل دورانت که خیلی مشهور است و دایره وسیعی از کتاب‌های ادبی، تاریخی و فلسفی در اینجا ترجمه و تالیف شده است.

انتشارات شامل چهار فروشگاه در خیابان‌های انقلاب، کریمخان، کشاورز روبه روی پارک لاله و کتابفروشی گلفام در خیابان جردن است. علاوه بر کار نشریه، چاپخانه وسیعی داریم که هم کارهای خودمان و هم کارهای چاپ دیگران را انجام می‌دهیم. همچنین یک شرکت وابسته برای ساخت تیزر، فیلم کوتاه، انیمیشن و محصولات دیگر را داریم که سال گذشته یک فیلم بلند تولید کردیم به نام «همچنان که می‌مردم» که در جشنواره ونیز نماش داده شد و به جشنواره فیلم شیکاگو هم دعوت شده است. یکی از کارهای خوب دیگر انتشارات، برگزاری آکادمی ادبیات کودک و نوجوان که توسط اساتید برجسته‌ای مثل آقای نوید، عموزاده خلیلی و اساتید دیگر در ژانرهای مختلف فانتزی، اسطوره، طنز، مسائل اجتماعی و تصویرگری کتاب، که در آن دوره‌های اولیه، میانی و عالی را می‌گذرانند. این آکادمی در سه دوره برگزار شده و اگر کار هر کدام از شرکت کنندگان ممتاز باشد انتشارات کارشان را چاپ می‌کند.

از فعالیت‌های دیگر انتشارات، شرکت کتاب گستر است که مدیریت فروشگاه‌ها و توزیع کتاب در تهران و شهرستان‌ها را انجام می‌دهد. در این چهار سال نزدیک به 1000 عنوان کتاب که شامل کودک (300عنوان) و بزرگسال (700عنوان) منتشر کردیم.

فیلم جدیدی هم در دست تولید دارید؟

فیلمی با نام «اتوبوس بابای من» که یکی از قصه‌های آقای هوشنگ مرادی کرمانی است و در مرحله بازنویسی فیلمنامه است. کمال تبریزی به عنوان کارگردان، مقدمات کار را انجام می‌دهد. در واقع شرکت فرهنگ فیلم که وابسته به انتشارات علمی و فرهنگی ست تهیه کننده فیلم است.

 فعالیت‌های انتشارات علمی و فرهنگی به چه صورت است؟

جشنواره دهخدا که چهارمین دوره آن در آبان ماه سال جاری در هفته کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار برگزار می‌شود و شرط برگزاری این جشنواره این است که کتاب‌ها توسط اعضاء هیات علمی نوشته شده باشند. وزیر فرهنگ، علوم و وزیر کار، لوح این جشنواره را امضا می‌کنند. همچنین به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی، آثاری از نویسندگان مختلف گردآوری می‌شود تا در قالب یک کتاب از چهل نویسنده منتشر شوند. به مناسبت هفته دفاع مقدس در انتشارات، نمایشگاه عکس و خاطره برگزار می‌کنیم. تصمیم داریم دومین جشنواره بوی خاک در حوزه ادبیات کوک، نوجوان و بزرگسال که از بین نویسندگان دفاع مقدس انتخاب می‌شوند را برگزار کنیم.

از زمانی که شما مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی شدید چه تحولاتی ایجاد شد؟

یک موضوعی که در خیلی از نشریه‌ها به آن اشاره شد این بود که انتشارات علمی و فرهنگی درهای گنجینه‌های خود را گشود. بسیاری از کتاب‌هایی که قبلا توسط مترجمان خیلی خوب مثل احمد سمیعی گیلانی ترجمه و چاپ شده و سال‌ها منتشر نشده بودند را مجدد چاپ کردند. با همکاری بنیاد شعر و ادبیات داستانی مجموع سی اثر را چاپ مجددکردیم. با برخی از دانشگاه‌ها مثل دانشگاه شهید بهشتی چند کار مشترک را به چاپ رساندیم و کتاب ادبیات بینافرهنگی در آلمان از نرجس خدایی از فعالیت‌هایم در این چند سال بود.

ارتباط خوبی با رسانه و مطبوعات دارید، این کار خود خواسته است یا شغلتان ایجاب می‌کند که این ارتباط را برقرار کنید؟

به دلیل اینکه استاد ارتباطات هستم، رابطه خوبی با مطبوعات دارم. در موضاعات فکری مختلف صاحب نظر هستم بنابراین در جاهایی اظهار نظر می‌کنم. در دوره‌ای هم در روزنامه‌ها درباره مسائل مختلف یادداشت می‌نوشتم. همین باعث می‌شود بتوانم با مطبوعات ارتباط برقرار کنم.

قرار است که در جشنواره کتاب فرانکفورت شرکت کنید در مورد این جشنواره توضیح بدهید؟

به دلیل نوسانات ارز و هزینه‌های سنگین سفر، از رفتن به این نمایشگاه صرف نظر کردیم اما نماینده انتشارات علمی و فرهنگی برای دیدن غرفه‌ها و کسب تجربیات جدید در آنجا حضور دارد. امیدواریم که اوضاع کشور درست شود و بتوانیم سال آینده در نمایشگاه بولونیا در کشور ایتالیا شرکت کنیم.

چند کتاب‌ که در دست انتشار است را معرفی کنید؟

کتاب آلمان رو به فرسایش است که به مشکلات آلمان، فقر مهاجرت و تبعیض‌هایی که در کشور آلمان وجود دارد، می‌پردازد. کتاب‌های چوب کندهای اکسپرسیونیسم آلمان و دو کتاب گرافیک ناول، کتاب اشمیت در ایران که در یک ماه آینده منتشر می‌شوند. تجدید چاپ رمان‌های کلاسیک‌ و در حوزه نشانه شناسی هم کتاب خواهیم داشت.

شما به عنوان کسی که سال‌ها مدیر انتشارات علمی و فرهنگی هستید اوضاع کتاب و کتابخوانی را چگونه می‌بینید؟

داوری راجع به این موضوع کار سختی است چون اطلاعات متناقضی وجود دارد. فکر می‌کنم بیشتر مردم به حوزه‌های رمان و کتاب‌های ساده خوان گرایش پیدا کرده‌اند و فروش کتاب‌های علمی یا کتاب‌های کلاسیک‌تر کاهش پیدا کرده است. به نظرم بازار کتاب به سرعت به سمت کتاب کودکان برود و بیشترین فروش را داشته باشد.

 وظیفه رسانه‌ و مطبوعات برای ترویج کتاب و کتابخوانی چیست؟

کتاب خوب زیاد منتشر می‌شود اما آن طور که باید معرفی و شناخته نمی‌شوند. معرفی کتاب از طریق روزنامه‌ها و نشریات موثر است از طرفی نقد و میزگرد برای صاحبان اندیشه در این حوزه می‌تواند مفید باشد.

در همین راستا ماهنامه دیدگاه هنر چه وظیفه‌ای دارد؟

کتاب‌ها را  به صورت دیجیتالی در اختیار آدم‌ها قرار بدهید. به نظرم صرفا یک کتاب را معرفی نکنید به نقد در معرفی کتاب بپردازید و صاحب دیدگاه شوید. نقد کتاب مستلزم این است که شیوه‌های موجود برای نقد کتاب را بررسی کنید.

نظر شما درمورد کتاب‌های صوتی چیست؟

کتاب صوتی یک تبی است که بزودی خواهد خوابید. البته ممکن است در مورد شعر همچنان ادامه داشته باشد اما کتاب‌های علمی به سرعت کاهش پیدا می‌کنند و کتاب‌های کودک و نوجوان همچنان ادامه دارد. از لحاظ سخت افزار هم این بازار از سی‌دی به موبایل منتقل خواهد شد. کتاب صوتی به درد افرادی می‌خورد که به خود کتاب دسترسی ندارند. به عبارت دیگر مصرف موسیقی اجازه نمی‌دهد که مصرف کتاب‌های صوتی جا بیافتد.

گرانی کاغذ و چاپ تا چه زمانی ادامه دارد؟ و پیشنهاد شما چیست؟

وزارت ارشاد تمهیداتی در نظر گرفته است که با نرخ ارز دولتی کاغذ وارد ایران شود و برای این کار چند وارد کننده را مشخص کرده‌اند. با همه این‌ها کمبود کاغذ بسیار مسئله جدی‌ست و با این اوصاف جوابگوی نیاز داخلی نیستند و میزان تولید پایین خواهد آمد. به نظرم توسعه چاپ دیجیتال یکی از راه حل‌های موقتی باشد.

از سوابق کاری خود بگویید؟

دکترای جامعه شناسی از دانشگاه تربیت مدرس را دارم و در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در گروه ارتباطات جذب شدم؛ بنابراین یک دوره دانش ارتباطات را خواندم. بیشتر خودم را استاد ارتباطات می‌دانم تا جامعه شناسی. مدتی رئیس پژوهشگاه فرهنگ هنر و ارتباطات وزارت ارشاد بودم، حدود هجده سال در دانشگاه در حوزه ارتباطات مشغول تدریس و چهار سال هم مدیر انتشارات علمی و فرهنگی هستم. نوشتن کتاب و مقالات و ارزیابی آثار جشنواره‌ها هم جزو فعالیت‌هایم بوده است.

در طول روز چند ساعت مطالعه دارید؟

زمانیکه سر کار هستم وقت مطالعه ندارم. اما شب‌ها بعد از دو ساعت استراحت کردن و چای خوردن چهار ساعت مطالعه دارم. وقتی آدم معلم باشد باید با مطالعه حرف تازه برای گفتن داشته باشد و از دانشجو عقب نماند.

چند کتاب  که به تازگی خواندید معرفی می‌کنید؟

کتاب «همزاد» از فئودورداستایوسکی، کتاب «فیلم‌نامه نویسی در قرن 21»، کتاب «سفر کارگردان» از مارک تراویس

دوران کودکی هم کتابخوان بودید؟

پسر بازیگوشی بودم و بیشتر شیطنت می‌کردم. اما کیهان بچه‌ها را همیشه می‌خواندم. علاقه‌مند به کارهای هنری و دستی بودم تا اینکه از اواخر راهنمایی و دوره دبیرستان علاقه‌مند به خواندن کتاب شدم.