سامانه جامعه روابط عمومی نوین ایران سامانه جامعه روابط عمومی نوین ایران

«کتابگردی» و «کتابت را جا بگذار» طرح هایی برای هفته کتاب

به گزارش روابط عمومی نوین ایران- بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ 24 آبان تا اول آذرماه با مشارکت بیش از 50 نهاد و سازمان در سراسر کشور برگزار می‌شود.

برنامه «کتابگردی» نویسندگان و دیدار با مخاطبان آثار خود، حرکتی مستقل و مردمی است؛ نویسندگان با حضور در کتابفروشی‌ها و تعامل صمیمانه با مخاطب، آن‌ها را به کتابخوانی تشویق می‌کنند.
پنجمین دوره آیین کتابگردی با هدف توجه به کتابفروشی‌ها همزمان با بیست و ششمین دوره هفته کتاب روز پنجشنبه (‌یکم آذرماه) با حضور اقشار مختلف مردم و مسئولان برگزار می‌شود.
در آئین «کتابگردی» چهره‌های فرهنگی، هنری، رسانه‌ای، مسئولان و متولیان تشکل‌های صنفی حوزه نشر و ناشران و کتابفروشان با حضور در کتاب‏فروشی‌‏های سراسر کشور و خرید کتاب، به گفت‌وگو و با مردم و خریداران کتاب می‌پردازند.

**حضور 30 نفر از نویسندگان انجمن داستان‌نویسان در روز کتابگردی
ضحی کاظمی دبیر انجمن صنفی داستان نویسان تهران با اشاره به برنامه‌های این انجمن در هفته کتاب گفت: تعداد 30 نفر از نویسندگان انجمن، اول آذرماه همزمان با روز کتابگردی در بوفه کتاب «مکتب تهران» گردهم می‌آیند و از آن‌جا به کتابفروشی‌های دلخواه و مدنظر خود در مرکز شهر و محل زندگی خود می‌روند تا با اهالی کتابخوان دیدار صمیمانه‌ای داشته باشند.
وی ادامه داد: نویسندگان با حضور خود در این کتابفروشی‌ها علاوه بر تشویق و ترغیب مخاطبان به مقوله کتاب با علاقه‌مندان و مخاطبان آثارشان تبادل نظر کرده و حرکتی مثبت در جهت کتابخوانی را صورت خواهند داد.
دبیر انجمن صنفی داستان نویسان تهران عنوان کرد: در سال‌های گذشته به صورت پراکنده و خودجوش این اقدام را انجام دادیم و نتایج مثبتی دریافت کردیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم امسال این حرکت را به صورت متمرکز و گسترده‌تر ادامه دهیم.

**طرح «کتابگرد،کتابت را جای بگذار» با هدف ترویج مطالعه در سازمان‌ها
«کتابگرد، کتابت را جای بگذار» طرحی است که بر اساس آن مراجعان به سازمان تحقیقات،‌ آموزش و ترویج کشاورزی می‌توانند در زمان انتظار به مطالعه کتاب‌ بپردازند.
این طرح قرار است با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در میان کارمندان،‌ پژوهشگران و مراجعان اجرا شود.
بر اساس این طرح، کارمندان و پژوهشگران این سازمان کتاب‌های خود را در قفسه تعبیه شده در جلو درب ورودی سازمان در طبقه همکف ستاد قرار می‌دهند و دیگر کارمندان و شاغلان با توجه به علاقه‌ خود، این کتاب‌ها را مطالعه می‌کنند و دوباره به کتابخانه تحویل می‌دهند. این کتاب‌ها در کتابخانه کوچکی به غیر از کتابخانه مرکزی این سازمان نگهداری می‌شوند.
این طرح نه تنها در هفته کتاب بلکه قرار است در تمام طول سال اجرا شود. از این رو مراجعان به سازمان تحقیقات،‌ آموزش و ترویج کشاورزی می‌توانند در زمان انتظار به مطالعه این کتاب‌ها بپردازند.